Counter


View My Stats

niedziela, 30 grudnia 2012

Znalezione w sieci...W jednej z uniwersyteckich auli, profesor filozofii stanął przed swoimi studentami i położył przed sobą kilka przedmiotów
Kiedy zaczęły się zajęcia, wziął spory słoik i wypełnił go po brzegi dużymi kamieniami. Potem zapytał studentów, czy ich zdaniem słój jest pełny, oni zaś potwierdzili.
Wtedy profesor wziął pudełko żwiru, wsypał do słoika i lekko potrząsnął. Żwir oczywiście zapełnił wolną przestrzeń między kamieniami. Profesor ponownie zapytał studentów, czy słoik jest pełny, a oni z uśmiechem przytaknęli.
Następnie profesor wziął pudełko piasku i wsypał go, potrząsając słojem. W ten sposób piasek wypełnił pozostałą jeszcze wolną przestrzeń. Ostatni raz zapytał się studentów czy ich zdaniem słój jest pełen. Wszyscy chórem odpowiedzieli, że tak.
W końcu profesor wyjął spod biurka dwa piwa. Otworzył je i wlał sprawnie do słoika.
- Teraz – powiedział profesor, chciałbym byście przyjrzeli się dokładnie temu słojowi. Przedstawia on wasze życie...
- Kamienie – to ważne rzeczy w życiu: rodzina, druga połowa, dzieci, zdrowie, czy wreszcie życiowa pasja. Gdyby nie było wszystkiego innego, wasze życie i tak byłoby wypełnione.
 - Żwir – to inne, mniej ważne rzeczy: praca, pieniądze, mieszkanie albo samochód.
 - Piasek symbolizuje rzeczy mało ważne i często bezwartościowe.
 - Jeżeli najpierw napełnicie słój piaskiem, nie będzie już miejsca na żwir, a tym bardziej na kamienie. Dlatego jeśli nie włożymy kamieni jako pierwszych, później nie będzie to możliwe. Tak jest też w życiu.
 - Jeśli poświęcicie całą energię na drobne rzeczy, nie będziecie jej mieli na rzeczy istotne. Dlatego ważne jest, by zadać sobie pytanie: co stanowi kamienie w moim życiu? Następnie włożyć je jako pierwsze do słoja i dbać o nie. Zostanie wam jeszcze dość czasu na inne sprawy.
 - Dlatego spędzajcie czas z rodzicami i rodzinami. Odwiedzajcie dziadków, zabierzcie dziewczynę na obiad.
- Zważajcie przede wszystkim na kamienie – one są tym, co się naprawdę liczy. Reszta to żwir i piasek – zakończył profesor.
Wysłuchawszy wszystkiego jedna ze studentek podniosła rękę i zapytała, co oznaczało piwo.
Profesor uśmiechnął się i odpowiedział: - Cieszę się, że pani o to zapytała. Piwo mówi nam to, że bez względu na to jak zapełnione może wydawać się nam nasze życie, to zawsze powinno być w nim miejsce na kilka piw w gronie przyjaciół…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz